Wyjątkowa kuchnia włoska
Chcesz smacznie zjeść? Pośród wielu opcji, jakie oferuje europejska sztuka kulinarna na atencję zasługuje włoska kuchnia. Dlaczego? Otóż z tego powodu, że włoska kuchnia to mnogość aromatów, kolorów oraz spora dawka zdrowia.

Typowe włoskie smaki

Polakom włoska kuchnia, łączy się przede wszystkim z pizzą i makaronem oraz czasem z owocami morza. Podczas gdy włoskie gotowanie to również takie pyszności jak słodkie desery czy oliwki.

Podstawowe jedzenie włoskie

Makarony są bazą włoskiej kuchni. Włosi przygotowują makarony w kilkudziesięciu rodzajach. W zasadzie trudno wyobrazić sobie składniki których nie można dodać do makaronu. włoska restauracja w centrum Krakowa Owoce morza, szeroki wybór mięs, np. wieprzowe czy dziczyzna i przeróżne warzywa, sprawiają, że makarony nie są w stanie się znudzić.

Kolejną charaterystyczną potrawą jest pizza. Wbrew pozorom nie została ona wymyślona we Włoszech tylko ze starożytnej Grecji. Znana jest jednak jako włoskie danie. Dobrze przyrządzona pizza włoska powinna mieć cienkie ciasto oraz niezbyt duża ilość składników. Najprostsza wersja pizzy to pizza z sosem pomidorowym i serem. Krucha pizza to rozkosz podniebienia, ale również bomba kaloryczna. Uważaj na nią, jeśli chcesz być „fit”.

Włoskie dania to coś więcej niż tylko pizza i pasta. To również risotto, tortellini, minestrone oraz szeroki wybór słodyczy – np. tiramisu czy panna cotta. Odwiedzając włoską restaurację nie warto zapominać o winie czy o pełnych aromatu serach- ricotty, mozarelli lub pecorino.
Zobacz film