Dobra włoska restauracja – menu i wino

Włoskie restauracje to w Polsce najpopularniejszy typ gastronomii. Cenimy jedzenie włoskie gdyż jest pyszne, treściwe oraz ceszy oko. Z całą pewnością najczęściej decydujemy się na pizzę. Mocniej zaznajomieni z kuchnią włoską próbują rzadsze potrawy takie jak risotto, gnocchi czy włoskie zupy minestrone.
Rozglądając się za prawdziwą włoską restauracją trzeba przyjrzeć się kilku cechom: czy restauracja korzysta z włoskich produktów, czy w karcie są też nie tak popularne włoskie dania, czy karta win, zawiera typowo włoskie wina. Włoskie potrawy to bogata wielość smaków i dania z wielu miejsc kraju. W dobrej restauracji znajdziemy prawdziwy klimat Włoch.

Kuchnia włoska nie jest trudna, co nie zmienia tego, że jest mniej smaczna Z pewnością można uznać, że jest to niezwykle smaczna kuchnia europejska .

Wykwintne wina włoskie

Jakakolwiek szanująca się knajpka włoska, która aspiruje do tytułu bycia ekskluzywnym punktem na kulinarnej mapie miasta, nie powinna ignorować trunków. Obiad w klimacie włoskim koniecznie powinien zawierać też aperitiff. Lampka białego wina to we Włoszech typowa praktyka. Dobra restauracja włoska Kraków Najbardziej typowe wina włoskie to trebbiano d’abruzzo z Abruzji, kalabryjskie lamezia i pantelleria z Sycylii. Restauracja włoska – jeśli rzeczywiście ma być rozpoznawana jako faktycznie włoska, powinna posiadać różnorodny wachlarz win.

Klasyczna kuchnia włoska

Chcąc zrozumieć indywidualność kuchni włoskiej bez wahania trzeba odwiedzić restaurację, która jest w stanie przygotować nie tylko pasty i pizzę.
Zobacz film